Архиерей совершил молебное пение на Новый год в Трехсвятительском Семинарском храме

31 декабря, в седмицу 30-ю по Пятидесятнице, ректор Минской Духовной Семинарии, архиепископ Новогрудский и Слонимский Гурий совершил молебное пение на Новый год в семинарском Трехсвятительском храме.

31.12.2014 | Жизнь-служение

Его Высокопреосвященству сослужили первый проректор Академии и Семинарии протоиерей Андрей Цигель, заведующий канцелярией Семинарии иерей Евгений Солонков.

Диаконский чин возглавил заведующий регентским отделением при Духовной Семинарии протодиакон Павел Бубнов.

Богослужебные песнопения исполнил смешанный хор Духовных школ.

За Богослужением возносились особые молебные прошения: «Благодаряще со страхом и трепетом, яко раби непотребнии Твоему благоутробию, Спасе и Владыко наш Господи, о Твоих благодеяниих, яже излиял еси обильно на рабех Твоих, и припадаем и славословие Тебе, яко Богу, приносим и умиленно вопием: избави от всех бед рабы Твоя и всегда, яко Милостив, исполни во благих желание всех нас, прилежно молимся Ти, услыши и помилуй».

«О еже благословити венец наступаемаго лета благостию Своею и утолити в нас вся вражды, нестроения и междоусобныя брани, подати же мир, твердую и нелицемерную любовь, благочинное же строение и добродетельное житие, молим Ти ся, Всеблагий Господи, услыши и помилуй».

«О еже не помянути безчисленная беззакония и лукавая наша деяния, в мимошедшем лете бывшая, и не воздати нам по дело́м нашым, но в милости и щедротах помянути нас, молим Ти ся, Милосердый Господи, услыши и помилуй».

«О еже подати дожди благовременны, ранни же и поздни, ро́су плодоносну, ветры мерны и благорастворенны, и теплоту солнечную возсияти, молим Ти ся, Всещедрый Господи, услыши и помилуй».

«О еже помянути Церковь Святую Свою и укрепити, утвердити же, разрешити и умирити ю и невредиму адовыми враты и всеми наветы видимых и невидимых врагов непребориму во веки соблюсти, молим Ти ся, Вседержавный Владыко, услыши и помилуй».

«О еже избавитися нам в сие грядущее лето и во вся дни живота нашего от глада, губительства, труса, потопа, града, огня, меча, нашествия иноплеменных и междоусобныя рати и всякия смертоносныя раны, скорби же и ну́жды, молим Ти ся, Милосерде Господи, услыши и помилуй».

Завершилось молебное пение провозглашением многолетия, по окончании которого Архиерей произнес проповедь.

Его Высокопреосвященство напомнил Евангельские слова молящимся: «Просите, и дано будет вам; ищите, и найдете; стучите, и отворят вам; ибо всякий просящий получает, и ищущий находит, и стучащему отворят» (Матф.7:7; Лук.11:9).

«Сокровища благодати доступны всякому — в этом уверяет  нас  Сам богатый в милости Владыка этих сокровищ, — отметил Владыка. Нужно только просить усиленно о них. Мы не знаем, что благо для нас. Бог лучше знает, что для нас полезно и спасительно, и потому, не исполняя порой прошений наших, тем самым творит для нас же полезное.

Так Бог не всегда исполняет наши временные и порой суетные, страстные желания. Но всегда исполняет главное желание сердец рабов Своих — желание святости, жизни богоугодной по вере в добродетели и жертвенной любви. Будем же просить Господа о главном: чтобы Он нас миловал и вел ко спасению».